SEO’da Rakip Analizi Nasıl Yapılmalıdır?

Bu yazamızda fazlaca detaya girmeden SEO’da Rakip Analizi Nasıl Yapılmalıdır? sorusunun yanıtını sizlerle paylaşacağız.

Hedef kelimelerinizde rakiplerini belirlemenizde en önemli etken arama motoru aramalarında ilk beş – on sırada çıkan firmaların tespitidir. Reklam alanları dışında doğal arama sonuçlarında yer alan bu firmalar google aramalarında rakiplerinizi oluşturmaktadır.

Bir sonraki aşamada ise; rakiplerin seo‘da hangi yöntemler kullanıdığını, günlük haftalık link akışını, sektörel sitelerden backlink alıp almadığını sosyal medyayı hesaplarını aktif  kullandığını ve hangi kanallardan link aldığını ortaya çıkarabilirsiniz. Alınan linklerin kalitesi, kurulan link inşaası yapacağınız çalışma için ciddi bir bilgi kaynağı olacaktır.

Bu bilgiler dahilinde rakibinizin yaptığı çalışmaların fazlasını uygulayarak arama motorlarında onların önüne yer alabilirsiniz.  Ahrefs ve SEMrush gibi SEO araçları ile birlikte rakibinizi detaylıca inceleyebilir, yaptıklarını siz de yapabilir hatta bu yöntemlerin dışında yeni metodlar geliştirebilir ve aramalarda daha kalıcı yer edinebilirsiniz.

Bunların dışında rakip web sayafasını incelemek de seo alanında bizlere ip uçları verebilir. İlk sayfada yer alan siteler de sıklıkla içerik giriliyor mu, aktif blog içerikleri ve ya haber girişleri yapılıyor mu? Site mobil uyumlu mu? gibi soruların yanıtı sizlere yol gösterebilir.

Rakip analizi sonrasında başarılı olabilmek için, web sayfasının arama motorlarına uygun bir yapıda olması, güncel içerik üretebilen bir akışa sahip olması ve sağlanan linklerin web sayfası ile aynı kategoride olması oldukça önemlidir.

Enter your keyword