TrustRank ne demektir?

Türkçe karşılığı “güven sıralaması” anlamına gelen TrustRank Stanford Üniversitesi tarafından Yahoo’nun desteklemesi ile geliştirilmiştir. On yıla aşkın var olan bu değer ilk olarak 2014 yılında karşımıza çıktı. Sonrasında Google TrustRank algoritmasını 2008 yılında devreye alarak web sayfalarını bu güven dahilinde spam içerik oluşturup oluşturmadıklarını kontrol etti.

PageRank sıralama biçimi  ile paralel  hareket etmesine rağmen genellikle  TrustRank değerini daha fazla önem arz etmektedir. Çünkü TrustRank sitelerin bire bir incelenmesi dahilinde ortaya çıkan puanlama biçimdir. Google tarafından  TrustRank  değeri yüksek olan sitelerden alınan linkler oldukça önemlidir ve sıralamada ciddi olumlu etki sağlamaktadır. Eğer seo alanında yeniyseniz ve web sayfanız için link alacaksanız öncelikle TrustRank değerini kontrol etmenizi öneririz. Bu değeri kontrol etmeniz için internette bir çok servis yer almakta, TrustRank Checker yazarak arama motorlarından bu servislere ulaşabilirsiniz.

Nasıl çalışır?

Bir web sayfasının TrustRank  değerini anlamak çok da zor değildir. Google tarafından içeriği özgün ve kaliteli olan siteler tespit edilir ve kayıt edilir. Kayıt altına alınan sitelerin önderdiği sitelerde iyi olmalıdır.  Bu sitelerin tavsiye ettiği siteler de iyi olmaktadır. Kötü sitelerde belirlenir ve kayıt altına alınır. Bu sitelerin tavsiye ettiği siteler de kötü sitelerdir. Bu şekilde bir mantıkla çalışan Trustrank, yüzden sıfıra kadar puanlama değerine sahiptir. Yüksek puanlı bir siteden başka bir siteye link çıkışı yapıldığında, o siteye verilen puan her zaman çıkış yapılan sitenin puanından düşük gerçekleşir. Kopya içerik herzaman başa beladır ve Trust değerinin düşmesi için önemli bir sebeptir. Yapısal ve içeriksel çalışmaların ardından kaliteli referans arayışına geçilmelidir. Kalitesiz ve dış bağlantısı çok faza olan siteler, Trustrank mantığına göre sizin sitenizin de aynı derecede kötü olacağı anlamına gelir. Bu sebeple alacağınız referans linklerde ilgi ve aynı kategoride olma gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı sektörde yer alan güçlü sitelerin sizlere referans link sağlaması Trust değerini ve google sıralama değerinizi artıracaktır.

TrustRank kiriterlerine uygun site oluşturmak ve bu çizgi doğrultusunda seo çalışmaları yapmak işinizi oldukça kolaylaştıracak unsurlardır.

Enter your keyword