Ücretsiz SEO Analiz Araçları

Bir önceki yazımızda “Site İçi Seo’ da Bilmemiz gereken en etkili faktörler“den bahsetmiştik. Yazımızı dikkatli okuyup birazda araştırma yapıp uyguladığımızı düşündüğümüzde sıranın işlemlerin doğruğunu kontrol etmeye geldiğini düşünmekteyiz. Acaba tüm işlemleri doğru yaptınız mı? Bu yazımızda bunları kontrol edebileceğiniz araçları-internet sitelerini sizlerle paylaşacağız.
SEO, On Page SEO (Sayfa İçi SEO) ve Off Page SEO (Sayfa Dışı SEO) olarak ikiye ayrılır. Öncelikli olarak On Page SEO (Sayfa İçi SEO) araçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Google Pagespeed Insights:

Pagespeed Insights web sayfanız için mobil ve masa üstü platformlarda hız testi yapmakta ve bu test sonucunda 100 üzerinden puanlar vermektedir. Bulduğu hataların çözümünü de aynı zamanda sizlere sunmakta. Fotoğraf optimizasyon işlemlerini java script sıkıştırmaları gibi.

google pagespeed insights

Gtmetrix:

Pagespeed aracı ile hemen hemen aynı amaç için kullanılmakta. Tek fark daha detaylı incelemeler ve çözümler sunmakta.

gt metrix

Nu Html Checker:

Nu Html Checker aracı site hızından ziyade sitenizin kodlama yapısını inceler. Fazlalık kod satırlarını, hatalı işlemleri sizlere detaylı bir rapor ile iletir. Aşağıda google için yapmış olduğumuz inceleme işlemini sizlerl paylaşıyoruz. Görüldüğü üzere google kodlamasında bile hatalar bulmakta. nu html checker

Screaming Frog:

Site içi seo için etkili bir araç olan Screaming Frog aracı sitenizde yer alan mete tagları,  h tagları, title özellikleri, alt etiketleri gibi bir çok kriteri kontrol eder ve size raporlar. Ücretsiz versiyonda toplamda sizlere 500 site analiz yapma imkanı sunmaktadır.

screaming frog

Serp Preview:

Serp Preview aracı ile sitelerinizin meta taglarını hazırlayabilirsiniz. Google tarafından kurallara uygun olarak istenen meta tagları hazırlamanıza yardımcı olacak bir araçtır.

serp check

Yazımızın devamı olarak bugünlük site dışı seo araçlarından br tanesinden sizlere bahsetmek istiyoruz. Bulunduğunuz sektörde en çok ararnan keliemeler hangisi? Rakipleriniz seo yatırımlarını en çok hangi kelimelere yapıyor? Bunları bilmek isterseniz eğer Topic Explorer (SEO Monitor) tam size göre. Bu araç ile dilediğiniz bir anahtar kelimenin gün, ay ve yıla göre aranma hacimlerini bulabilirsiniz.

topic explorer

Son aracımız kelime sıra takip aracı. Hedef kelimelerinizin google sıralamarında yükselişini ve ya gerilemesini takip edeceğiniz araç Serp Checker

serp preview tool

Bu araçların dışında site dışı backlink analizi yapabileceğiniz bir çok site bulunmakta. (Ahrefs, SemRush, LinkResearch Tools, Buzzsumo,Cognitive Seo) Bu sitelerin hemen hemen tümü ücreti hizmet vermekte. Deneme sürümlerinde kısıtlı bilgiler paylaşmaktadırlar.

Bedava Backlink Sorgulama Araçları

Bu araçların bir kaçı: Backlink Watch, Backlink Test, Moon Search, Site Explorer, Rank Signals, Small Seo Tools

Bu araçlar, ücretli araçlara göre çok daha az özellik bulunmasına rağmen seo alanında web sayfanıza sağlanan linkleri görmenize yardımcı olan araçlardır.

Sonuç

Arama motoru optimizasyonu konusunda yeniyseniz öncelikli olarak site içi seo işlemlerini tamamlayıp bu işlemlerin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Kontrol sonucunda gerekli düzenlemeleri yapabilir ve site dışı ücretsiz seo araçlarını kullanarak çalışmalarınızı ilerletebilirsiniz.

Enter your keyword